Категорија: Светски турнир во покер – WSOP

Аубин Казалс освои еден од маратонските турнири одржани досега

Лас Вегас, Невада – Виртуелниот непознат покераш, Аубин Казалс го освои новиот турнир кој за прв пат беше претставен на WSOP во Лас Вегас – No-limit Hold’em Mixed Max со $5,000 учество. Казалс, 21 годишен онлајн покер играч ја освои најголемата сума од $480,564. Исто така и се закити со својата прва златна нараквица. Но…

Крис Бон го освои главниот WSOPC настан на HARRAH’S турнирот во Филаделфија

За разлика од минатогодишниот шампионат, оваа година главниот настан во HARRAH’S во Филаделфија содржаше голем број на професионалци како Енди Френкенбергер, Денис Филипс и Брајан Девоншајр. Како и да е, најголемата награда ја освои аматерот Кристофер Бон, кој си отиде дома со побогат буџет за $109,760 и WSOPC Main Event златен прстен. Бон е 49-годишен…

Ален Канингем (Allen Cunningham)

Поранешен студент во инжинерство на Калифорнискиот факултет во Лос Анџелес. Роден е во 1977 година во Риверсајд, Калифорнија, а подоцна се преселува во Лас Вегас, Невада. Познат е по своите постапки и по својата игра на политички начин. За прв пат почнал да игра покер на 18 години во индиските казина. Тој е петкратен шампион…

Мен „Господарот“ Енгајен (Men “The Master” Nguyen)

Роден во 1954 година, во Фантиет, Виетнам, а живее во Бел Гарденс, Калифорнија. На 24 години побегнува од Јужен Виетнам каде што има финансирано дури 2 школи. Во Калифорнија поседува продавница за мебел и перални за алишта. Во неговата покерашка кариера има освоено 7 WSOP нараквици, 72 парични награди во износ од $3,140,780, додека пак…