Категорија: Светски турнир во покер – WSOP

Фреди Дииб (Freddy Deeb)

Фреди е еден од легендите на Circuit шампионатите во покер. Роден е во 1955 година во Бејрут, Либан, а живее во Лас Вегас, Невада и има 4 деца. Има учено механичко инженерство на државниот универзитет во Јута. Негово големо достигнување е во 2007 година кога стана шампион на $50,000 H.O.R.S.E. турнирот. Освен тоа има освоено…

Дојл Брaнсон (Doyle Brunson)

Роден е во 1933 година во Лонгворт, Тексас. Има докторирано по бизнис на Хардин-Симон универзитетот во Абилене, исто во Тексас. Многу често може да се види и на најголемите ќеш игри во Вегас. Има напишано неколку книги: “Super”, “System and Super”, “System 2” со кои сака да ги изрази стиловите на играње во покерот, и…

Joe Kuether победи на главниот настан на Harrah’s Rincon турнирот

Главниот настан на турнирот на Harrah’s Rincon кој заврши на 26 март оваа година, забележи нов шампион. Џо Кутер го освои својот прв златен прстен и $111,104 парична награда. На првиот ден, Џо пристигнал на турнирот дури после 4 часа, но и покрај тоа до крајот на денот тој имал повеќе од просечната сума на…

WSOP 2012

WSOP 2012 е 43-то издание на најпознатиот светски турнир во покер кој ќе се одржува од 27 мај до 16 јуни 2012 година во „Рио“ казиното во Лас Вегас, Невада. Турнирот ќе содржи 61 настан од кој последниот „Главен настан“ ќе се одржи од 7 до 16 јули.   # Настан 1 $500 Casino Employees…